r /> Do szyjki zęba przyczepia się przyczep nabłonkowy, który jest połączeniem pomiędzy szkliwem a dziąsłem. W ciągu upływu wieku następuje fizjologiczne obniżanie się przyczepu nabłonkowego, co powoduje obnażanie korzeni.
Zęby mają różną ilość korzeni i tak najczęściej (są wyjątki): siekacze, kły, przedtrzonowce (z wyłączeniem pierwszych górnych przedtrzonowców) mają po 1 korzeniu, pierwsze górne przedtrzonowce i zęby trzonowe żuchwy mają 2 korzenie (przedtrzonowce podniebienny i przedsionkowy, trzonowce mezjalny i dystalny), trzonowce szczęki po 3 korzenie (podniebienny oraz dwa przedsionkowe – mezjalny i dystalny). Pomiędzy korzeniami znajduje się rozwidlenie zwane bi- lub trifurkacją, w zależności od ilości korzeni.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka
Postępowanie dentystyczne w przypadku sporych uszkodzeń w zębach
Wiele osób przesadnie dba o swoje uzębienie i higienę jamy ustnej w związku z obawami przed leczeniem kanałowym. Co prawda, jest to bardzo przykry dla pacjenta zabieg dentystyczny i należy strzec się przed nim, jak to tylko możliwe, ale niejedna osoba nie może uniknąć problemów z kanałami zębowymi w związku na przykład z typem kości, z których utworzone są zęby. Leczenie dentystyczne w przypadku problemów z kanałami zębowymi można uznać za skomplikowane. Nasza sytuacja nie jest jeszcze tak tragiczna, gdy ekstrakcji musi zostać poddany jeden nerw w kanale zębowym, ponieważ zęby posiadają do nawet trzech kanałów.
Bardzo często klienci przychodzą do stomatologa nie w przypadku kłopotów z powodu bolącego zęba czy podobnych dolegliwości, ale w związku z estetyką uzębienia. Wiele osób chce upodobnić się do popularnych osobistości ze świata na przykład show biznesu, które mają niespotykanie białe i piękne zęby. W tym celu bardzo popularnie stosowanym zabiegiem jest wybielanie zębów. Kolor zębów nie zależy od zachowywanej higieny jamy ustnej, ale przede wszystkim od rodzaju kości tworzącej uzębienie i wiele osób po wielu nieudanych próbach wybielenia zębów na własną rękę musi skorzystać z zabiegów stomatologicznych.
Co to jest periodontologia?
Periodontologia - nauka o aparacie zawieszeniowym zęba, tj. przyzębiu. Jako dziedzina stomatologii zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.
Ze względu na najczęstsze schorzenie przyzębia ? paradontozę (zapalenie przyzębia) ? często potocznie jest używane pojęcie paradontologia. Jest to nazwa niewłaściwa
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Periodontologia