Próchnica? Nic strasznego!

W niniejszym tekście zastanowimy się nad tym, w jaki sposób można ochronić się przed próchnicą. Co trzeba zrobić, żeby nie nabawić się próchnicy i jak zorganizować wszystkie codzienne czynności żeby się tak stało. Próchnica jest chorobą, która może mieć bardzo poważne skutki dla naszego uzębienia. Każdy z nas może być na nią mniej lub bardziej narażony. Czasami jest tak, że próchnica może być u kogoś bardziej powszechna, bo na słabe uzębienie i jest na to podatny. Specjaliści wskazują jednak, że głównym powodem próchnicy jest brak higieny jamy ustnej. Mówiąc inaczej – po prostu brak regularnego mycia zębów. Wystarczy dwa-trzy razy dziennie myć zęby i ryzyko próchnicy zawsze spada. Jeżeli myjemy zęby po każdym posiłku, to także jest znacznie większe prawdopodobieństwo że próchnicy się nie nabawimy. Trzeba również wybierać odpowiednie pasty do zębów – najlepiej po konsultacji ze swoim stomatologiem.

Codzienna higiena zębów oznacza kilka bardzo istotnych elementów. Po pierwsze – trzeba myć te zęby bardzo dokładnie i wnikliwie. Jest to zdecydowanie najważniejsza rzecz – dokładne i uważne mycie zębów. Po drugie – owe mycie zębów musi być kilka razy dziennie, regularnie, bez zbędnego zwlekania. Wielu stomatologów sugeruje na przykład mycie zębów po każdym posiłku, a jeśli nie ma takiej możliwości to w trakcie dnia chociażby płukanie tych zębów specjalnymi płynami do płukania, które ograniczają w dużej mierze ryzyko zachorowania na przeróżne choroby. Jest to bardzo istotna kwestia, która nie dla każdego jest do końca jasna. W końcu – trzeba dobrać dobrą pastę do zębów do swojego uzębienia najlepiej po rozmowie ze stomatologiem.

Czy stomatolog i dentysta to synonimy?

Stomatologia Bytom

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że stomatolog i dentysta to tak naprawdę współcześnie są synonimy. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro obie te nazwy są połączone z tą samą dziedziną medycyny. Jednak, co ciekawe, kiedyś w Polsce istniało rozróżnienie między stomatologiem, a dentystą. Ta różnica w nazewnictwie tych dwóch profesji polegała na tym, że mianem dentysty określało się tylko specjalistę zajmującego się leczeniem i profilaktyką zębów, natomiast nazwa stomatolog była zarezerwowana dla lekarza zajmującego się również schorzeniami jamy ustnej, błony śluzowej czy stawu żuchwowego. Od kilkunastu lat różnica między dentystą, a stomatologiem nie występuje, obecnie po ukończeniu odpowiednich studiów otrzymuje się dyplom lekarza dentysty.

Czym jest próchnica?

Próchnica – coraz częstsza przypadłość ludzi, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, jest zmorą wielu stomatologów. Czym jednak naprawdę jest próchnica i w jaki sposób powstaje? Jest to bakteryjna choroba zakaźna atakująca tkanki twarde zęba. Jest powodowana działaniem kwasów wytworzonych przez bakterie w płytce nazębnej podczas metabolizmu cukrów. Innymi słowy im więcej cukrów przyjmujemy tym gorzej dla naszych zębów. Można wyróżnić cztery główne czynniki przyczyniające się do powstawania próchnicy – bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Jednak nawet jeśli wszystkie cztery będą miały miejsce, nie oznacza to wcale, że próchnica się pojawi. Podatność zębów na próchnicę jest cechą indywidualną, wynikającą zarówno z genetyki, jak i z otoczenia, w którym ktoś dorastał.

Dodane: 14-03-2019 02:39

Widok do druku: