Poradnik pacjenta - wizyta u dentysty - Dla dentystów

Dobry stomatolog Ruda Śląska

O profilaktyce próchnicy

Profilaktyka polega głównie na edukacji zdrowotnej, endogennym i egzogennym dostarczaniu fluorków (fluorek sodu, fluorokrzemian) do organizmu, szczotkowaniu zębów, s

Dodane: 30-04-2019 13:10
Poradnik pacjenta - wizyta u dentysty - Dla dentystów Dobry stomatolog Ruda Śląska
tosowaniu płukanek, nici dentystycznych i innych przyborów do higieny jamy ustnej, unikaniu częstego spożywania węglowodanów próchnicogennych (głównie sacharoza, ale również glukoza, fruktoza, maltoza), wizytach kontrolnych w gabinecie dentystycznym.

Mikrobiolodzy z UCLA School of Dentistry w listopadzie 2011 ogłosili, iż opracowali płukankę do ust zawierającą STAMP (ang. specifically targeted anti-microbial peptides) o symbolu C16G2, dobrze rokującą jeśli chodzi o eliminację S. mutans (bez wpływu na bakterie saprofityczne) i zapobieganie próchnicy1. Jest to pierwsze tego typu celowane działanie na świecie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Próchnica_zębów

Drogie wizyty u stomatologa

W związku z tym, że ceny usług stomatologicznych z roku na rok stają się coraz wyższe, wiele osób jest zmuszonych do korzystania z pomocy Narodowego Funduszu Zdrowia w tym zakresie. Jest to oczywiście możliwe i wiele wizyt odbywa się właśnie dzięki funduszom uzyskanym ze środków państwa, ale decydując się na refundowaną wizytę musimy pamiętać o tym, że być może czas leczenia bardzo przeciągnie się w czasie. Zwykle nie istnieje bowiem możliwość umówienia się na wizytę w przeciągu kilku dni. Trzeba więc czekać, a w przypadku leczenia zębów może stać się nie tylko kłopotliwe, ale także bardzo bolesne. Wielu pacjentów, którzy mają problemy z zębami musi wobec tego korzystać z prywatnych usług stomatologicznych.

Jak w każdej dziedzinie, również jeśli chodzi o stomatologię bardzo istotne są umiejętności praktyczne. Trzeba wykazać się bardzo precyzyjnymi ruchami oraz doskonałą wiedzą z zakresu na przykład umieszczenia nerwów w konkretnych zębach, aby nie wyrządzić przyszłym pacjentom krzywdy. Wobec tego w trakcie studiów dentystycznych możemy spodziewać się zajęć praktycznych. Co prawda, na początku swojej edukacji w zakresie stomatologii studenci najczęściej wykonują nieskomplikowane zabiegi dentystyczne na woskowych odlewach, ale razem z nabieraniem doświadczenia przechodzą do bardziej realistycznych modeli. W końcu, po zdobyciu większej wiedzy z zakresu stomatologii mogą wykonywać prawdziwe zabiegi stomatologiczne.

Telefoniczna obsługa gabinetu dentystycznego

Sprawna obsługa gabinetu dentystycznego wymaga prowadzenia zapisów do dentysty. Najbardziej klasyczną metodą prowadzenia takich zapisów jest metoda telefoniczna. Pozwala ona na prowadzenie dialogu z potencjalnym pacjentem i odpowiadanie na wszystkie jego pytania. Poza tym prowadzona jest coraz częściej internetowa obsługa gabinetu dentystycznego. Jest ona bardzo wygodna zarówno dla potencjalnego pacjenta, jak i dla pracowników przychodni. Pacjent może bowiem w jednym momencie sprawdzić wszystkie terminy przyjęć swojego dentysty, a pracownicy przychodni nie muszą odbierać tak dużej liczby telefonów, jak wcześniej. Wykorzystując swoje konto internetowe będzie można także odwołać wcześniej zarezerwowaną wizytę.