Stomatolog - co warto wiedzieć przed wizytą - Dla dentystów

Gabinet stomatologiczny Chorzów

Dlaczego warto poddawać się profilaktycznym zabiegom stomatologicznym?

Zabiegi profilaktyczne w stomatologii nie są często tak popularne, jak leczenie próchnicy i wstawianie plomb. Chociaż wielu pacjentów gabinetów stomatologicznych mogłoby w łatwy s

Dodane: 29-05-2019 09:08
Stomatolog - co warto wiedzieć przed wizytą - Dla dentystów Gabinet stomatologiczny Chorzów
posób uchronić się przed bolesnym leczeniem, to jednak niewielu decyduje się na takie zabiegi. Dla większości osób profilaktyka w stomatologii opiera się na regularnych przeglądach stanu uzębienia, natomiast takie usługi, jak piaskowanie czy lakowanie zębów są znacznie mniej popularne. Jeśli chcemy utrzymać nasze zęby w dobrym zdrowiu trzeba pamiętać, że bez odpowiedniej profilaktyki jest to niewykonalne i chociaż istnieje możliwość utrzymania odpowiedniego stanu uzębienia bez profesjonalnych zabiegów profilaktycznych, czasem jednak może okazać się to dobrym rozwiązaniem.

Do najbardziej popularnych zabiegów profilaktycznych w stomatologii należy przede wszystkim piaskowanie, które polega na usuwaniu kamienia i innych niedoskonałości z zębów. Jest to bardzo popularna usługa profilaktyczna i wiele osób jest zadowolonych z korzystania z tego rodzaju zabiegu. Mniej popularne, ale niegdyś bardzo często stosowane jest lakowanie zębów. Osoby chcące utrzymać swoje zęby w doskonałej kondycji mogą także zdecydować się na lakierowanie zębów. Z kolei dla dzieci bardzo często przeprowadzane są w szkołach takie zabiegi, jak fluoryzacje, które sprawiają, że zęby najmłodszych są w lepszym stanie. Zabiegi profilaktyczne cieszą się popularnością zwłaszcza w większych gabinetach stomatologicznych.

Z dzieckiem u stomatologa

Wizyta z dzieckiem u dentysty wydaje nam się być prawdziwą katorgą. Strach przed tym specjalistą połączony z absurdalnym obrazem wyniesionym z bajek czy gier komputerowych sprawia, że pociecha wpada w panikę, z której musimy ją wyrwać, aby bezproblemowo weszła do gabinetu i pozwoliła zająć się swoim uzębieniem.
Mądrze jednak podchodząc do rozmowy z synem czy córką możemy mu uświadomić, że jego obawy są po prostu błędne. Spokojna i wyważona rozmowa, opowieść o swoich ? bezbolesnych ? zabiegach i obietnica ewentualnej nagrody za odwagę pozwalają przekonać najmłodszych do dzielnego spotkania z dentystą.
Używane przez profesjonalistów techniki i narzędzia sprawiają również, że nasze dziecko nie poczuje niczego lub ból będzie bardzo mały. Sprawi to, że nasz maluch przy następnych odwiedzinach będzie zdecydowanie spokojniejszy i nie będą nam groziły długie rozmowy spędzone na uspokajaniu go. Wyrwanie zęba czy plombowanie to tylko sekundy ? to i brak nieprzyjemnych odczuć przekonają dziecko.

Brak higieny jamy ustnej

?Codziennie myj zęby?- niby prosta zasada, jednak jej nieprzestrzeganie może prowadzić do problemów z uzębieniem- próchnica, stany zapalne... W skrajnych przypadkach nawet zapalenia okostnej.

Według specjalistów powinniśmy myć zęby po każdym posiłku, tylko nie zawsze mamy taką możliwość. Zalecane minimum to dwa razy dziennie (rano i wieczorem), a absolutna granica, której nie powinno się przekraczać to jedno mycie dziennie. Zaoszczędzimy sobie wtedy sporo bólu i pieniędzy na wizytach u stomatologa. Warto więc poświęcić te parę minut i umyć zęby chociaż raz.