Stomatologia to rozległy temat - Dla dentystów

gabinet dentysty cieszyn

Jakie są objawy dentofobii?

Chyba dla każdego z nas zrozumiały jest strach przed wizytą u dentysty. Mało kto przekraczając próg gabinetu stomatologicznego jest nastawiony pozytywnie. Jednak dentofobia, jak łatwo się domyślić, jest znacznie bardziej in

Dodane: 23-11-2018 03:33
Stomatologia to rozległy temat - Dla dentystów gabinet dentysty cieszyn
tensywnym przeżywaniem wizyty u dentysty. Dotyka coraz więcej ludzi, których opanowuje paniczny wręcz strach przed leczeniem stomatologicznym. Sam termin fobia oznacza irracjonalny strach przed czymś, dlatego tak ciężko czasem się jej pozbyć, dlatego że racjonalne argumenty nie docierają do pacjenta. Objawem dentofobii jest paniczny, paraliżujący strach przed wizytą u stomatologa, co potwierdza 15% pacjentów. Jednym ze sposobów radzenia sobie z pacjentem mającym dentofobię jest użycie sedacji, czyli specjalnej metody pozwalającej na odprężenie.

Dobranie dobrej pasty do zębów

Już dzieciom w przedszkolu wpaja się nawyk mycia zębów. Jednak potrzebna jest do tego szczoteczka oraz odpowiednia pasta, która pomoże nam w zachowaniu zdrowej jamy ustnej. Dobór odpowiedniej pasty do zębów ma bardzo istotny wpływ na ich zdrowie. Dzieci powinny używać specjalnie przeznaczonych dla nich past, które są delikatniejsze dla młodego szkliwa. Natomiast dorośli mają już znacznie szerszy wybór, gdyż istnieje wiele rodzai past do zębów. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z zaufanym stomatologiem, aby pomógł dobrać pastę pasującą do naszych zębów oraz oczekiwań. Niektórym zależy na pastach wybielających, innym na takich, które pomogą w nadwrażliwości zębów lub nadmiernym krwawieniu dziąseł. Dzięki radzie dentysty będziemy w stanie dobrać odpowiednią pastę do swoich potrzeb.

Cement wraz z ozębną i włóknami

Zębina wytworzona jest przez odontoblasty, które należą do miazgi zęba i tworzą na jej obwodzie zbitą jednokomórkową warstwę. W zębinie znajdują się kanaliki zębinowe. Przebiegają w nich wypustki odontoblastów – włókna Tomesa.

Cement pokrywa korzeń, podobnie jak szkliwo pokrywa koronę zęba. Swoją budową przypomina kość. Ma żółtawe zabarwienie. Jest wytwarzany przez cementoblasty. Cement wraz z ozębną i włóknami kolagenowymi elastycznie umocowuje ząb w zębodole.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka